مجله سیمدخت
0

در انگلستان، یکی از نادرترین پستانداران جهان به تازگی به دنیا آمد.

در انگلستان، یکی از نادرترین پستانداران جهان به تازگی به دنیا آمد.
بازدید 34

در باغ وحش چستر در چشر، انگلستان، یکی از نادرترین گونه‌های پستانداران جهان به نام کرگدن سیاه شرقی، که در معرض خطر انقراض قرار دارد، به تازگی به دنیا آمده است. حافظان محیط زیست در این باغ وحش با شادی از تولد این توله کرگدن سیاه شرقی خبر داده‌اند.

این توله کرگدن ماده با جثه‌ای بزرگ، در بعدازظهر روز یکشنبه ۱۲ نوامبر، پس از دوره بارداری ۱۵ ماهه مادرش به نام “زوری”، با صدای شگفت‌انگیزی و به سلامتی روی بستری از ماسه نرم به دنیا آمد. در حال حاضر، این توله کرگدن ماده که هنوز نامی ندارد، در وضعیت خوبی قرار دارد و با محیط زندگی و مادرش ارتباط خوبی برقرار کرده است.

در یک بیانیه مطبوعاتی، نگهبانان باغ وحش چستر اعلام کردند که توله کرگدن به سختی از مادرش جدا می‌شود. با این حال، ایویسن، مدیر گروه کرگدن باغ وحش چستر، به نقل از ساینس‌آلرت، اظهار داشت: “ما به مدت ۱۵ ماه با شوق و هیجان منتظر تولد این توله بودیم و اصلاً انتظار نداشتیم که زایمان کرگدن‌ها در ساعات روز به این شکل غیرمعمول رخ دهد. کرگدن جدید هنوز نامی ندارد، اما کاملاً سالم است، تغذیه مناسبی دارد و بسیار کنجکاو و پرانرژی است.”

با این حال، گونه‌ی کرگدن سیاه همچنان در معرض خطر انقراض قرار دارد. در گذشته، تعداد کرگدن‌های سیاه در آفریقا به ده‌ها هزار نسخه می‌رسید، اما امروزه تنها حدود ۶۵۰۰ نسخه از آن‌ها در وحش باقی مانده است. تعداد زیرگونه‌هایی از کرگدن سیاه در گذشته منقرض شده‌اند و بیشتر زیرگونه‌های باقیمانده به دلیل شکار غیرقانونی و از بین رفتن زیستگاه‌ها در خطر هستند.

در انگلستان، یکی از نادرترین پستانداران جهان به تازگی به دنیا آمد.

توله کرگدن سیاه شرقی در کنار مادرش زوری در باغ‌وحش چستر قدم می‌زند و محیط اطراف را کشف می‌کند.

زیرگونه‌ی کرگدن سیاه شرقی یا زیرگونه‌ی زوری و توله‌اش از آستانه انقراض خارج شده است به لطف اقدامات حفاظتی. ایویسن می‌گوید: “متأسفانه این زیرگونه از دهه‌ها قبل شکار می‌شد و در بازارهای غیرقانونی حیوانات خانگی به فروش می‌رسید.”

تولد این نوزاد گام مثبتی در جهت حفاظت از گونه‌های در معرض خطر انقراض است. تکثیر گونه‌های درحال انقراض در باغ‌وحش‌های حفاظتی در اروپا یکی از اهداف اصلی برای حفاظت از گونه‌های در معرض خطر انقراض است.

کارشناسان باغ‌وحش چستر سال‌هاست که برای حفظ یک جمعیت سالم و ژنتیکی از کرگدن سیاه در آفریقا در تلاش‌های مشترک با سایر باغ‌وحش‌های اروپایی می‌باشند. یکی از روش‌های موفق باغ‌وحش چستر، نظارت دقیق بر هورمون‌های تولید مثلی در مدفوع کرگدن است. نگهبانان باغ‌وحش به این ترتیب می‌توانند مشاهده کنند کدام نر و ماده کرگدن در چه زمانی و چگونه باید با یکدیگر جفت شوند.

در انگلستان، یکی از نادرترین پستانداران جهان به تازگی به دنیا آمد.

توله‌ی جدید بسیار کنجکاو و پرانرژی است.

در سال ۲۰۱۹، مقامات باغ‌وحش چستر در پروژه‌ای بلندپروازانه شرکت کردند که به بازگردانی و رهاسازی گروه بزرگی از کرگدن سیاه شرقی، که در باغ‌وحش‌های اروپایی پرورش یافته بودند، در پارک ملی رواندا کمک کرد.

اکنون، تنها کمتر از ۶۰۰ نسخه از کرگدن سیاه شرقی در کنیا، تانزانیا و رواندا باقی مانده است. به نظر می‌رسد با اجرای اقدامات حفاظتی سخت، جمعیت این گونه به آرامی در حال افزایش است، اما افزایش جمعیت آن نیازمند زمان طولانی است. هر مادر کرگدن سیاه در هر زایمان فقط یک نوزاد به دنیا می‌آورد و دوره بارداری معمولاً ۱۶ ماه طول می‌کشد.

بعضی از دانشمندان معتقدند که برای بقای این گونه، لازم است شکار غیرقانونی و از بین رفتن زیستگاه‌ها متوقف شود و برنامه‌های پرورش در اسارت را دنبال کنیم. با وجود داستان‌های غم‌انگیز، با تماشای زوری و توله‌اش در کنار یکدیگر، ما می‌توانیم به آینده امیدوار باشیم.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *