مجله سیمدخت
0

زوکربرگ و همسرش با هوش مصنوعی، انقلابی در تحقیقات زیست‌شناسی ایجاد می‌کنند.

بازدید 32

مارک زاکربرگ و همسرش، پریسیلا چان، قصد بهبود تحقیقات حوزه علوم زیستی را با بهره‌گیری از تکنولوژی هوش مصنوعی دارند. مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت متا که یک شرکت بشردوستانه است، دنبال ساختن یک سیستم جدید بر پایه هوش مصنوعی است که به صورت خاص برای تحقیقات علمی طراحی شده و تمرکز اصلی آن روی سلول‌ها و بیماری‌های انسانی قرار خواهد گرفت.

با توجه به گزارش رویترز، شرکت Chan Zuckerberg Initiative که توسط زاکربرگ و پریسیلا چان تأسیس شده است، از این سیستم برای اجرای مدل‌های هوش مصنوعی عمومی در زمینه علوم زیستی استفاده خواهد کرد.

استفاده از هوش مصنوعی در حوزه علوم زیستی سال‌هاست که به کار می‌رود و در صنعت فناوری نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. به عنوان مثال، سیستم آلفافولد شرکت گوگل دیپ‌مایند قادر است ساختار پروتئین‌ها را پیش‌بینی کرده و سیستم هوش مصنوعی RadImageGAN انواع مختلفی از بیماری‌ها، از جمله سرطان و سکته و حمله قلبی را به صورت مدل‌سازی می‌کند.

Chan Zuckerberg Initiative اظهار داشته که “با قدرت افزوده هوش مصنوعی در حوزه زیست‌شناسی در مقیاس گسترده، این امکان را برای پژوهشگران فراهم می‌کند که پیشرفت‌های تکنولوژیکی را در تحقیقات خود به کار گیرند. این پیشرفت‌ها به تسریع در تلاش‌های مربوط به درمان، پیشگیری و مدیریت همه نوع بیماری کمک خواهد کرد.” ادامه بیانیه این شرکت نیز اظهار می‌کند که سیستم جدید عملیاً “یک مدل سلولی مجازی است که رفتار، سلامتی یا بیماری شدن تمامی سلول‌های موجود در بدن را پیش‌بینی می‌کند.”

شرکت مارک زاکربرگ و پریسیلا چان در حال توسعه یک سیستم جدید هستند که با استفاده از دیتاست CZ Cell x Gene، منابعی از شبکه‌ی ویژه‌ی Chan Zuckerberg Biohub Network و داده‌هایی که به‌صورت عمومی قابل‌دسترسی هستند، تعلیم داده می‌شود.

این پروژه جدید از طرف Chan Zuckerberg Initiative معرفی شده و در همین حین شرکت متا در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین شرکت‌های حوزه هوش مصنوعی در صنعت محسوب می‌شود. مارک زاکربرگ تازه‌ترین مدل هوش مصنوعی به نام Llama 2 را چند ماه پیش عرضه کرد و این مدل را به صورت رایگان به برخی از کسب‌و‌کارها ارائه داد. همچنین مدل‌های Llama 2 و Llama در ابتدا برای استفاده توسط پژوهشگران طراحی و ارائه شده‌اند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *