مجله سیمدخت
0

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته
بازدید 86

از اواخر قرن بیستم تا به امروز، ژانر ترس و وحشت با تمام جذابیت و تنوع خود، جایگاه خود را در صنعت سینما به ثابتی تثبیت کرده است. این ژانر محبوبیت بی‌نظیری دارد و با تولید زیرژانرهای مختلف، سال‌هاست مخاطبان را مجذوب خود می‌کند.

10 فیلم ترسناک نوجوانانه

از داستان‌های ترسناکی که دنیای جوانان را به خطر می‌اندازند مانند “آن” تا آثاری چون “با من حرف بزن” که با چرخش و نگاهی تازه به این ژانر، مخاطبان را مبهوت می‌کنند، فیلم‌های ترسناک نوجوانانه همواره یکی از پرطرفدارترین و سرگرم‌کننده‌ترین زیرژانرهای ژانر وحشت بوده‌اند.

۱۰. تعقیب می‌کند (It Follows)

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته

فیلم “تعقیب می‌کند”، به کارگردانی دیوید رابرت میچل و با بازیگرانی همچون کایر گیلکریست، مایکا مونرو، و جیک ویری، در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. این فیلم با امتیاز ۸۳ از ۱۰۰ در متاکریتیک و ۶.۸ از ۱۰ در IMDb، یکی از برجسته‌ترین و هوشمندانه‌ترین آثار در ژانر ترسناک نوجوانان است.

“تعقیب می‌کند” با داستانی فراطبیعی، درباره‌ی زن جوانی است که تحت تأثیر یک نفرین قرار می‌گیرد و از طریق آمیزش جنسی، این نفرین از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. این فیلم نشان می‌دهد که برای ایجاد ترس و نگرانی، نیازی به حضور هیولا یا موجودات خارق‌العاده نیست؛ بلکه می‌توان با موضوعاتی مانند تمایلات جنسی نوجوانان و از دست دادن معصومیت، ترس‌هایی واقعی و عمیقی را به وجود آورد. این داستان دلهره‌آور، با یک مفهوم که به نظر می‌رسد برای زمان خاصی محدود نیست، نشان می‌دهد که چگونه ترس‌های انسانی می‌توانند از طریق روایت‌های تاریک و ناگویا، به واقعیت پویایی پیوند خورند.

۹. بدن‌ها، بدن‌ها، بدن‌ها (Bodies Bodies Bodies)

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته

فیلم “بدن‌ها، بدن‌ها، بدن‌ها” به کارگردانی هالینا رین و با بازیگرانی همچون آماندلا استنبرگ، ماریا باکالوا، و میهالا هرولد در سال ۲۰۲۲ منتشر شد. این فیلم با امتیاز ۶۹ از ۱۰۰ در متاکریتیک و ۶.۲ از ۱۰ در IMDb، یکی از جذاب‌ترین و همیشه دلپذیرترین آثار در زیرژانر کمدی ترسناک نوجوانان است.

داستان فیلم درباره گروهی از دوستان ثروتمند است که تصمیم می‌گیرند در یک عمارت خانوادگی دورافتاده مهمانی برگزار کنند. اما این مهمانی به زودی به یک بازی مرگبار تبدیل می‌شود. “بدن‌ها، بدن‌ها، بدن‌ها” یک فیلم سرگرم‌کننده و هوشمندانه است که با تعادل بی‌نظیری از عناصر وحشت و کمدی، برای علاقمندان به فیلم‌های ترسناک ساده، یک انتخاب عالی محسوب می‌شود.

۸. با من حرف بزن (Talk to Me)

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته

فیلم “با من حرف بزن”، که به کارگردانی دنی و مایکل فیلیپو در سال ۲۰۲۳ منتشر شد، یکی از برجسته‌ترین آثار در ژانر وحشت است. با امتیاز ۷۶ از ۱۰۰ در متاکریتیک و ۷.۱ از ۱۰ در IMDb، این فیلم نشان می‌دهد که هنرمندان مستقل مانند دو یوتیوبر و فیلمساز استرالیایی، دانی و مایکل فیلیپو، توانایی خلق آثاری متفاوت و جذاب در زمینه فیلم‌سازی دارند.

داستان “با من حرف بزن” درباره گروهی از دوستان است که یک شیء مرموز را کشف می‌کنند که قادر به احضار ارواح است. این فیلم با تمثیل‌های قدرتمند و محوریت بر غم، اندوه و اعتیاد نوجوانان، از ابتدا تا انتها سرگرم‌کننده است. “با من حرف بزن” واقعاً یک اثر مرموز و گاهی ناراحت‌کننده است که نشان می‌دهد هنرمندانی مانند فیلیپوها باید بیشتر دیده و شنیده شوند و این فیلم نمونه‌ای خلاقانه از آن است.

۷. دیشب در سوهو (Last Night in Soho)

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته

فیلم “دیشب در سوهو”، به کارگردانی ادگار رایت و با بازیگرانی همچون توماسین مکنزی، آنیا تیلور جوی، و مت اسمیت در سال ۲۰۲۱ منتشر شد. این فیلم با امتیاز ۶۵ از ۱۰۰ در متاکریتیک و ۷ از ۱۰ در IMDb، نشان می‌دهد که ادگار رایت با رویکرد منحصربه‌فرد و خلاقانه‌اش به ژانرهای مختلف، هر چه بیشتر محبوبیت کسب می‌کند.

“دیشب در سوهو” یک درام ترسناک است که در دهه ۶۰ میلادی روایت می‌شود و در مورد یک طراح مد مشتاق است که به طرز مرموزی به بخشی ترسناک و پر زرق و برق از سوهو وارد می‌شود. این فیلم با تریلری روانشناختی سرگرم‌کننده، پیچش‌های جذاب و صحنه‌های تماشایی، به نمایش گذاشته می‌شود. با فیلم‌برداری خلاقانه و داستان زیبا، “دیشب در سوهو” یک اثر مهیج با مضامین فمینیستی است که واقعاً جذابیت فراوانی دارد.

۶. تلما (Thelma)

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته

فیلم “تلما”، که به کارگردانی یواخیم تری‌یر در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، یک تریلر ترسناک برجسته از نروژ است. با امتیاز ۷۴ از ۱۰۰ در متاکریتیک و ۷ از ۱۰ در IMDb، این فیلم درامی درباره یک دختر مذهبی است که عاشق دوستش می‌شود. این عشق باعث می‌شود که قدرت‌های روانی سرکوب‌شده او با نتایج ویرانگری دوباره به سطح بیرونی بیایند.

“تلما” به موضوعاتی مانند سرکوب و هویت نوجوانان پرداخته و به شکلی هنری، عجیب‌ترین و رک و پوست کنده‌ترین حالت ممکن ترسناک است. این فیلم، بازتاب زیبا و دل‌خراشی از ترس‌های نوجوانان را که توسط یک فیلمساز ماهر به تصویر کشیده شده، به نمایش می‌گذارد.

۵. استخوان‌ها و همه (Bones and All)

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته

فیلم “استخوان‌ها و همه”، به کارگردانی لوکا گوادانینو و با بازیگرانی همچون تیلور راسل، تیموتی شالامه، و مارک رایلنس در سال ۲۰۲۲ منتشر شد. با امتیاز ۷۴ از ۱۰۰ در متاکریتیک و ۶.۸ از ۱۰ در IMDb، این فیلم یک اثر فراگیر و متفاوت از دیدگاه کارگردانی گوادانینو است که تجربه‌ی تماشای آن را به چالش می‌کشد.

“استخوان‌ها و همه” داستانی دراماتیک و ترسناک است که در مورد یک زن جوان و یک بی‌خانمان است که برای فرار از گذشته خود، به یک ماجراجویی طولانی در سراسر آمریکا می‌پردازند. این فیلم با تمثیل‌های قدرتمند، ماجرایی عمیقاً تکان‌دهنده و واقعیتی تلخ درباره ماهیت ارتباطات انسانی و تضحیه‌ی خود برای یافتن عشق واقعی را به تصویر می‌کشد. با اینکه این فیلم زیبا و منحصربه‌فرد است، اما به دلایل محتملی ممکن است برای کسانی که روحیه‌ی ضعیفی دارند مناسب نباشد.

۴. خام (Raw)

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته

فیلم “خام”، که به کارگردانی ژولیا دوکورنو در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، یکی از جذاب‌ترین و مبتکرترین آثار در ژانر ترسناک در دهه اخیر است. این فیلم با امتیاز ۸۱ از ۱۰۰ در متاکریتیک و ۷ از ۱۰ در IMDb، نشان می‌دهد که ژولیا دوکورنو با تنها دو فیلم بلند خود، استعداد و توانایی خود را به عنوان یکی از بهترین فیلمسازان ژانر ترسناک به اثبات رسانده است.

“خام” داستانی است که بر روی زن جوانی تمرکز دارد که در حال تحصیل در رشته دامپزشکی است و به تدریج به گوشت انسان ولع می‌کند. دوکورنو با استفاده از ژانرهای ترسناک بزرگسالانه و نوجوانانه، با پیچش‌هایی به آن‌ها زیبایی می‌بخشد و عناصر واقعاً آزاردهنده‌ای را در ترکیب قرار می‌دهد. این فیلم علاوه بر جذب نوجوانان، توانست توجه تمام سنین را به خود جلب کند و به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک سال‌های اخیر شناخته شود.

۳. جیغ ۵ و ۶ (Scream VI & V)

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته

فیلم‌های “جیغ ۵” و “جیغ ۶” که به کارگردانی مت بتینلی و تایلر جیلت در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ منتشر شدند، با بازیگرانی همچون کورتنی کاکس، جنا اورتگا و جاسمین ساووی براون، امتیازات متاکریتیکی به ترتیب ۶۱ از ۱۰۰ و ۶۰ از ۱۰۰ را کسب کردند و در IMDb امتیازهای ۶.۳ از ۱۰ و ۶.۵ از ۱۰ را به دست آوردند.

با وجود تفاوت‌های قابل‌توجه بین دو فیلم، هر دو به نوعی به دنباله‌هایی از فرنچایز اسلشر نمادین محسوب می‌شوند. با انتقال این فرنچایز به دست جوان‌تر با بازیگران جدید، هر دو فیلم در زمینه‌ی ترسناک نوجوانانه به یکی از برجسته‌ترین آثار شماره می‌روند. این فیلم‌ها به شکل مناسبی فرنچایز اسلشر نوجوانانه را بهبود بخشیده و باعث شده‌اند تا این زیرژانر از ترسناک به اوج برسد.

۲. عجیب و غریب (Freaky)

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته

فیلم “عجیب و غریب”، که در سال ۲۰۲۰ به کارگردانی کریستوفر لندون منتشر شد، با بازیگرانی همچون وینس وان، کاترین نیوتون و کتی فینران، امتیازات متاکریتیکی به ترتیب ۶۷ از ۱۰۰ و IMDb ۶.۳ از ۱۰ را کسب کرد.

این فیلم، یک جواهر نادیده در زیرژانر اسلشر است که علاوه بر سادگی و سرگرم‌کنندگی، در بهترین حالت خود بسیار لذت‌بخش است. داستان آن درباره‌ی یک دانش‌آموز دبیرستانی است که بدن خود را با یک قاتل سریالی سادیستی عوض می‌کند و سعی می‌کند قبل از اینکه تغییراتش دائمی شود، همه چیز را به حالت قبل برگرداند. اجرای جذاب و خنده‌دار کاترین نیوتون و وینس وان تا انتها از این فیلم جلوه می‌کند. “عجیب و غریب” با صحنه‌های خنده‌دار و جذاب به همراه اسلشر دلهره‌آور، یک نمونه عالی از فیلم‌هایی است که ژانر ترسناک نوجوانانه امروزی می‌تواند برای رسیدن به آن تلاش کند.

۱. آن (It)

10 فیلم ترسناک نوجوانانه در یک دهه گذشته

فیلم “آن”، ساخته‌ی سال ۲۰۱۷ به کارگردانی اندی موسکیتی، یکی از برترین تجسم‌های داستان‌های استیون کینگ است. داستان به دنبال گروهی از بچه‌هایی است که زیر فشار و تهدیدات قلدرانه دیگران قرار گرفته‌اند. آنها تصمیم می‌گیرند تا با همدیگر به جنگ با یک هیولای دلقک شکل مخوف بپردازند، هیولایی که در خیابان‌های کوچک شهرشان ظاهر شده و بچه‌های را شکار می‌کند.

این فیلم، با وفاداری به رمان معروف کینگ و اقتباس مناسب از قسمت اول داستان، همچنین با ارائه‌ی یک تجربه‌ی سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز برای تماشاگران نوجوان و علاقه‌مندان به ژانر ترسناک، توانسته است موفقیت‌های چشمگیری را به دست آورد. بازی بیل اسکارشگورد در نقش پنی وایز، دلقک مرموز و ترسناک، بسیار قابل تحسین بوده و بازیگران کودک نیز به خوبی نقش خود را اجرا کرده‌اند، که این امر به تاثیرگذاری و جذابیت این فیلم افزوده است.

منبعcollider

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *