مجله سیمدخت
0

The Regime: داستانی از خیانت، توطئه و قدرت در تاریکی یک کاخ

The Regime: داستانی از خیانت، توطئه و قدرت در تاریکی یک کاخ
بازدید 28

سریال “رژیم”، یک ساخته سیاسی و طعنه‌آمیز تازه از سرویس استریم مکس، با ایفای نقش کیت وینسلت به عنوان یک صدراعظم عجیب و غریب و البته پارانوئیدی، به روی پرده می‌رود.

The Regime

در دوران مدرن تلویزیون آمریکا، مسائلی وجود دارند که با وجود فیلمنامه‌های پر از دیالوگ و در عین حال بی‌معنی و بی‌اهمیت، موجب نگرانی می‌شوند؛ فیلمنامه‌هایی که از توهین و طنزهای مسخره و مونولوگ‌های خسته‌کننده پر است. اگر شخصیت‌ها به درستی شکل داده شوند و به تصویر کشیده شوند، گفته‌هایشان می‌تواند گذشته، انگیزه‌ها و رویدادهای درونی‌شان را به مخاطب منتقل کند. اما زمانی‌که شخصیت‌ها و داستان به‌شدت سطحی و مسخره باشند، حتی حضور بازیگران برجسته، طراحی لباس فوق‌العاده، مدل مو و گریم نمی‌تواند اثر را نجات دهد. برخی منتقدان معتقدند که این امر برای سریال “رژیم” هم صدق می‌کند؛ مجموعه‌ای که به داشتن کیت وینسلت در نقش اصلی خود افتخار می‌کند.

سریال “رژیم”، همانطور که از اسمش پیداست، داستان یک رژیم استبدادی را به تصویر می‌کشد. این مجموعه بر روی یک برهه زمانی یک ساله تمرکز دارد و رژیمی در حال فروپاشی را به تصویر می‌کشد. صدراعظم الینا ورنهام، پس از گذشت مدتی، به‌طور فزاینده‌ای پارانوئیدی و بی‌ثبات می‌شود. او به شدت به هربرت زوبک، یک سرباز ناامید، به عنوان یک فرد معتمد روی می‌آورد؛ این اتفاق برای همه ماجرای جالبی است و همه چیز را به هم می‌ریزد. با گسترش نفوذ زوبک در کنار صدراعظم، تلاش‌های الینا برای افزایش قدرت، در نهایت باعث شکاف بین کاخ و کشور اطرافش می‌شود.

The Regime: داستانی از خیانت، توطئه و قدرت در تاریکی یک کاخ

کیت وینسلت در نقش الینا ورنهام، ماتیاس خونارتس در نقش هربرت زوبک، گیوم گالین در نقش نیکلاس ورنهام (همسر الینا)، هیو گرنت در نقش ادوارد کپلینگر و سایر بازیگران برجسته دیگر، در سریال “رژیم” حضور دارند. این سریال، یک اثر سیاسی و طعنه‌آمیز است که نظرات گوناگون منتقدان را به خود جلب کرده است. اکثریت منتقدان، علی‌رغم انتظارات، نظرات مثبتی درباره این سریال نداشتند؛ اما برخی از آن‌ها نظرات منفی داشته و از برخی جنبه‌ها ناراضی بودند.

در میان انتقادات و نظرات منفی، هنرنمایی کیت وینسلت یکی از نکات برجسته بود که تقریباً تمام منتقدان آن را مورد تحسین قرار دادند. بر اساس نظرات اکثریت منتقدان، “کیت وینسلت با اجرای قدرتمند باری دیگر حکمرانی می‌کند، حتی در حالی که لحن طنزآمیز سریال بسیار گسترده است.” ۶۴ منتقد در راتن تومیتوز رضایت خود را با ۵۹ درصد ثبت کردند، در حالی که ۳۵ منتقد در سایت متاکریتیک، میانگین امتیاز ۵۶ از ۱۰۰ را به این سریال دادند.

خود کیت وینسلت درباره این سریال تاریک و عجیب و غریب گفته است: “من هرگز فیلمنامه‌ای مانند آن را نخوانده بودم، هرگز با شخصیتی مانند او برخورد نکرده بودم. می‌دانستم که به‌عنوان یک نقش برای من، هیچ‌وقت شبیه او را بازی نکرده بودم و می‌خواستم کمدی بازی کنم.”

The Regime: داستانی از خیانت، توطئه و قدرت در تاریکی یک کاخ

من این واقعیت را دوست دارم که، بله، داستان درباره یک دیکتاتور است، اما او همچنین یک دیکتاتور زن است. داستان درباره یک دیکتاتور مرد نیست. بنابراین من تفاوت‌های ظریف و شکنندگی زنانه‌ای را که می‌توانم پشت آن ماسک کشف کنم، می‌دانستم.» او همچنین در مصاحبه دیگری با ایندی وایر گفته بود که برای ایفای این نقش از هیچ شخصیت خاصی الهام نگرفته است و حتی دنبال آن هم نبود.

زیرا معتقد بود که این کار اصلا انتخاب معقولی نیست و توضیح داد که «راستش، او مانند کسی نیست که قبلاً در هیچ کجا با او برخورد کرده بوده باشم. اصلا.» از آنجایی که شخصیتِ صدراعظم، خصوصیات عجیب و غریب خود را دارد، کیت وینسلت با یک متخصص مغز و اعصاب و یک روان‌درمانگر کار کرد تا بهتر تروماهای او را درک کند.

او با این کار در تلاش بود تا متوجه شود که چطور در بدن این شخص زندگی کند، زندگیِ خاصِ او را به تصویر بکشد، اینکه چطور در قالب این شخصیت صحبت کند و غیره. «زیرا می‌خواستم مطمئن شوم که ریشه‌یابی می‌کنم. او در نوعی واقعیت، واقعاً به دوران کودکی‌اش نگاه می‌کند، جایی که آسیب‌های روحی‌اش از کجا شروع شد و اینکه چگونه این اتفاق با او باقی مانده است و چگونه کاملاً بر هر یک از روابط نزدیک شخصی او تأثیر می‌گذارد.» مدار سمی اطراف النا به عملکرد وینسلت دامن زد و به او این امکان را داد که بپرسد چه چیزی می‌تواند یک فرد آسیب‌دیده را به مرگ کشنده تبدیل کند.

The Regime: داستانی از خیانت، توطئه و قدرت در تاریکی یک کاخ

وینسلت افزود: «این احساس حق‌طلبیِ او و مشکلات ترس از رها شدن است که به‌طور کاملا واضحی در او دیده می‌شود. این ترس او از دنیای بیرون، نحوه صحبت کردنش و چیزهایی است که بعداً احساس می‌کند باید به‌عنوان یک رهبر پنهان بماند، زیرا باید زیبا باشد و همه باید او را دوست داشته باشند. او فقط همه چیز را اشتباه می‌گیرد. این واقعا یک نوع حقیقت غم‌انگیز است. و اینجاست که همدلی من شروع می‌شود.» اگرچه کیت وینسلت بیان می‌کند که شخصیت خاصی برای الهام گرفتن این نقش ندارد، شباهت صدا و رفتارهای گفتاری او با ملکه الیزابت دوم قابل‌توجه است و لایه‌ای دیگر از بازتاب را در تفسیر اجتماعی سریال قرار می‌دهد.

یکی از شخصیت‌های الهام‌بخش صدراعظم الینا ورنهام می‌تواند یولیا تیموشنکو، سیاستمدار اوکراینی باشد که دو بار در دهه ۲۰۰۰ نخست‌وزیر بود. تیموشنکو به‌دلیل مهارت‌هایش به‌عنوان سخنران عمومی و به‌دلیل استقبال استراتژیک از لباس سنتی در حضورهای عمومی شناخته شده است. بسیاری از مدل‌های موی الینا شبیه موهای بافته شده سنتی اوکراینی است که تیموشنکو استفاده کرده است و در عکس‌های مختلف او دیده می‌شود. اگرچه سریال The Regime به‌صورت گسترده نظر مثبت منتقدان خیلی زیادی را کسب نکرده است و به‌طور کلی نمرات متوسطی دریافت کرده، می‌توان این مجموعه را اثری تماشایی و سرگرم‌کننده دانست؛ هرچند که نمی‌توان آن را سریالی تکرار نشدنی و به‌یاد ماندنی تلقی کرد.

سریال های مشابه سریال رژیم

The Regime: داستانی از خیانت، توطئه و قدرت در تاریکی یک کاخ

سریال “سرگذشت ندیمه”

 • بازیگران: الیزابت ماس، جوزف فینس و ایوان استراهووسکی
 • سال پخش: از ۲۰۱۷ تاکنون
 • تعداد قسمت‌ها: ۵۶

این سریال، در جهانی که یک حکومت خودکامه مذهب محور بیشتر قسمت‌های ایالات متحده را تحت کنترل خودش درآورده و آن را با نام “گیلاد” شناخته است، روایت می‌شود. در این کشور، زنان به عنوان شهروندان درجه دو محسوب می‌شوند و هر کسی که بخواهد از این وضعیت فرار کند، مجازات می‌شود.

داستان سریال حول شخصی به نام جون می‌چرخد که تلاش می‌کند به همراه همسر و فرزندش فرار کند، اما در حین فرار دستگیر می‌شود. او محکوم می‌شود که به عنوان خدمتکار خدمت کند و فرزندان مقامات سیاسی را به دنیا بیاورد. جون به آفرِد تبدیل می‌شود و زندگی خود را در قالب یک خدمتکار برای مقامات گیلاد آغاز می‌کند.

سریال “سرگذشت ندیمه” در تلاش است تا داستان زندگی و تلاش‌های آفرِد را به تصویر بکشد و بازگویی کند.

The Regime: داستانی از خیانت، توطئه و قدرت در تاریکی یک کاخ

سریال “آمریکایی‌ها”

 • بازیگران: کری راسل، متیو رایز و ماکسیمیلیانو هرناندز
 • سال پخش: از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸
 • تعداد قسمت‌ها: ۷۵

این سریال داستان یک زوج جاسوس از شوروی است که با پوششی عمیق به عنوان یک زوج معمولی در واشنگتن زندگی می‌کنند. فرزندان، همسایگان، همکاران و دوستان آن‌ها از فعالیت‌های جاسوسی آن‌ها هیچ اطلاعی ندارند. آن‌ها در خانه به عنوان یک خانواده معمولی با بچه‌های معمولی و در محل کار به عنوان کارمندان یک آژانس هواپیمایی ظاهر می‌شوند. اما در شب، با شبکه‌ای از افراد مورد اعتماد، عاشقان، فریب‌کاران و شخصیت‌های تاریخی دوران جنگ سرد، روابط پیچیده‌ای را برقرار می‌کنند.

پیچش‌های داستانی این سریال به طور شگفت‌آوری واقع‌گرایانه برنامه‌ریزی شده‌اند و بیننده را وادار می‌کنند تا تبعات یک جنگ اعلام نشده را در نظر بگیرد؛ سوالاتی مانند اینکه محافظت از باورهای شخصی چه قیمتی دارد و آیا تمام این اتفاقات به نفع هر دو جبهه بوده است، مطرح می‌شوند.

The Regime: داستانی از خیانت، توطئه و قدرت در تاریکی یک کاخ

سریال “هوملند”

 • بازیگران: کلیر دینز، مندی پاتینکین و دیمین لوئیس
 • سال پخش: از ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰

“هوملند” یکی از آن سریال‌هایی است که برنده ۶ جایزه امی شده و بهترین سریال درام را به دست آورده است. این سریال از جمله آثاری است که همواره شما را روی لبه‌ی صندلی خود نگه می‌دارد و هیچ زمانی در انتقال هیجان کم‌کاری نمی‌کند. در آن، نیکلاس برودی، یک گروهبان تفنگداران دریایی، هم به عنوان یک قهرمان ممتاز شناخته می‌شود و هم به عنوان یک تهدید جدی. از طرف دیگر، کری ماتیسون، افسر سازمان سیا است؛ با وجود دو قطبیتشان، در زمینه کاری خود بسیار با استعداد است. درگیری‌ها و برخوردهای ظریف و همزمان پیچیده‌ای که این دو شخصیت دارند، براساس دروغ‌ها، سوءظن و تمایلاتشان شکل می‌گیرد.

سریال “هوملند” با جذابیت بیشماری از این درگیری‌ها، احساسات عمیقی و همچنین جنبه‌های دلهره‌آور خود، داستانی را به تصویر می‌کشد که نشان می‌دهد هیچ چیز جز سرنوشت این ملت، در خطر نیست.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *