مجله سیمدخت
0

از چالش تا عادت: چگونه دویدن را به یک لذت تبدیل کنیم؟

از چالش تا عادت: چگونه دویدن را به یک لذت تبدیل کنیم؟
بازدید 60

دویدن یک فعالیت ورزشی است که به راحتی و بدون نیاز به تجهیزات یا امکانات خاصی قابل انجام است و می‌تواند تأثیر مهمی بر سلامت فیزیکی و روانی افراد داشته باشد.

در پیشینه‌های قبلی، ما درباره فواید دویدن و روش‌های صحیح کاهش وزن صحبت کردیم و همچنین یک برنامه برای افرادی که تاکنون تجربه دویدن نداشته‌اند ارائه دادیم.

در این مقاله، به این موضوع پرداخته خواهد شد که چگونه می‌توانیم با ایجاد انگیزه برای خود، ورزش را به یک عادت روزانه تبدیل کنیم و به‌طور مداوم پیشرفت کنیم، همچنین اینکه چگونه می‌توانیم محدودیت‌های ذهنی خود را شکست داده و در دویدن بهبود بیشتری بیابیم.

پیام دیباج، یک مربی برجسته بدنسازی از آکادمی ملی المپیک و همچنین یک دونده، باور دارد که شرکت در مسابقات مختلف می‌تواند بهترین انگیزه برای افزایش مسافت و سرعت در دویدن باشد.

به گفته‌ی او، در این مسابقات شرکت کنندگان حرفه‌ای هستند که هدفشان ایستادن بر سکوی قهرمانی است، اما انگیزه‌ی بسیاری از شرکت‌کنندگان عبور از محدودیت‌هاست. به همین دلیل افراد عادی نیز می‌توانند در این رقابت‌ها شرکت کنند و خود را به چالش بکشند. مسابقات دوی استقامت جایگاه ویژه‌ای دارند و شرکت در آن‌ها می‌تواند به انگیزه‌ی دوندگان عادی و آماتور کمک کند.

در این نوع مسابقات، هدف تنها عبور از خط پایان است که دونده برای خودش تعریف می‌کند، نه قهرمانی یا کسب مقام. این امر باعث می‌شود انگیزه‌ی شرکت‌کنندگان بهبود یابد و آن‌ها را به تحقق اهدافشان نزدیک‌تر کند.

فواید دویدن برای بدن

واقعاً در مسابقه، مهم‌ترین انگیزهٔ یک دونده، تمام کردن آن است.

در واقع، ما در مسابقات استقامتی، با “محدودیت‌ها و ترس‌های خودمان” رقابت می‌کنیم، نه فقط با سایر شرکت‌کنندگان. بنابراین، بیشترین احساس شادی و رضایت، زمانی است که به خط پایان می‌رسیم، چرا که در آن لحظه، احساس می‌کنیم که توانسته‌ایم از موانع خود پیروز شویم، و همین باعث می‌شود که حال و هوایمان شبیه به برنده‌ها باشد.

برای این کار، دوندگان ابتدا با مسافت‌های کوتاهتر شروع می‌کنند. قبلا با ارائه یک برنامه آموزشی نشان دادیم که چگونه در دو هفته می‌توانید به صورت مستمر ۳۰ دقیقه دویدن را در روز تجربه کنید. حال باید به آرامی مسافت و زمان دویدن خود را افزایش دهید و با پیدا کردن چالش‌ها، انگیزه‌های جدید برای ادامه پیدا کنید.

شرکت در مسابقات انگیزه‌ی بالایی ایجاد می‌کند و در این مسیر، تعیین اهداف کوچک، اتفاقات بزرگ را ممکن می‌سازد.از چالش تا عادت: چگونه دویدن را به یک لذت تبدیل کنیم؟

می‌توانید با یک دور مسابقه‌ی ساده ۵ یا ۱۰ کیلومتری شروع کنید. در ابتدا به فکر زمان نباشید، هدف اصلی این است که تا خط پایان برسید، این خودش به معنای قهرمانی است. بعد از موفقیت در این مرحله ابتدایی، می‌توانید به مسافت‌های بیشتر مانند ۱۵ و ۲۱ کیلومتر (نیمه ماراتن) هم رجوع کنید.

کارشناسان می‌گویند هرکسی که قادر به دویدن ۳۰ دقیقه متوالی است، با انتخاب یک چالش مناسب می‌تواند به تدریج خودش را برای شرکت در یک ماراتن واقعی آماده کند و به تدریج به مسافت‌های بلندتری برسد.

قبل از هر چیز، باور کنید که قادر به دویدن یک ماراتن کامل هستید. واقعاً این کار انقدر هم سخت نیست، فقط نیاز به تمرین و پایبندی دارد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *