مجله سیمدخت
0

تشخیص اوتیسم با دقت 100% از شبکیه چشم کودکان با هوش مصنوعی

تشخیص اوتیسم با دقت 100% از شبکیه چشم کودکان با هوش مصنوعی
بازدید 37

با استفاده از عکس‌برداری از شبکیه چشم کودکان و اجرای یک الگوریتم یادگیری عمیق هوش مصنوعی، محققان توانستند اوتیسم را با دقت 100 درصدی تشخیص دهند. این پژوهش از هوش مصنوعی به عنوان ابزاری جهت غربالگری در تشخیص زودهنگام، به ویژه در مواقعی که دسترسی به روان‌پزشک متخصص کودک محدود است، استفاده کرده است.

با توجه به گزارش منتشر شده در JAMA Network Open، تیم تحقیقاتی از کالج پزشکی دانشگاه Yonsei در کره جنوبی، با بهره‌گیری از تصاویر شبکیه که توسط یک الگوریتم هوش مصنوعی غربال‌زده شده‌اند، یک روش جدید برای تشخیص اختلال طیف اوتیسم یا ASD و اندازه‌گیری شدت علائم آن در کودکان ابداع نموده‌اند.

در عمق چشم، شبکیه و عصب بینایی در دیسک بینایی یا نقطه کور به یکدیگر متصل می‌شوند. این ساختار که به سیستم عصبی مرکزی متصل است، به عنوان یک دریچه به مغز عمل می‌کند و پژوهشگران از این راه می‌توانند به دسترسی آسان و ایمن به مغز دست پیدا کنند. به عنوان مثال، تازه‌ترین کاوش‌ها نشان می‌دهد که محققان بریتانیایی با استفاده از تاباندن لیزر بی‌ضرر بر روی شبکیه چشم، یک ابزار سریع و بی‌خطر برای تشخیص ضربه مغزی ابداع کرده‌اند.

تشخیص اوتیسم با کمک هوش مصنوعی

تشخیص اوتیسم با دقت 100% از شبکیه چشم کودکان با هوش مصنوعی

محققان انتخاب کردند که از 958 نفر با میانگین سن 7.8 سال شرکت‌کننده استفاده کنند و از شبکیه چشم آن‌ها عکس بگیرند؛ در نهایت، 1890 تصویر جمع‌آوری شد. نیمی از شرکت‌کنندگان تشخیص ASD را دریافت کرده بودند، و دیگر نیمی تشکیل گروه کنترل را داشتند. شدت علائم ASD با استفاده از برنامه مشاهده تشخیصی اوتیسم (ADOS-2) و نمرات مقیاس پاسخگویی اجتماعی (SRS-2) ارزیابی شد.

یک شبکه عصبی کانولوشن (CNN) که یک الگوریتم یادگیری عمیق است، با استفاده از 85 درصد از تصاویر شبکیه و نمرات آزمون شدت علائم ASD، به‌منظور آموزش مدل‌هایی برای غربالگری شدت علائم اوتیسم استفاده شد. این هوش مصنوعی در نهایت با موفقیت کامل در ایجاد تمایز بین کودکان سالم و مبتلا به اوتیسم عمل کرد.

پژوهشگران اظهار داشتند که مدل‌های هوش مصنوعی نشان دادند که از عکس‌های شبکیه باعث ایجاد تمایز موثری بین ASD و TD (کودکان با رشد معمولی) می‌شوند. این مطالعه نشان می‌دهد که تغییرات شبکیه در ASD ممکن است به‌عنوان نشانگرهای زیستی ارزشمندی داشته باشند. این نکته جالب است که این هوش مصنوعی توانست با استفاده از تنها 10 درصد از تصاویر حاوی دیسک بینایی به دقت در تشخیص برخی موارد برسد.

با توجه به ادامه رشد شبکیه چشم نوزاد تا سن چهار سالگی، نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد تا مشخص شود آیا این ابزار همچنان قابل استفاده برای شرکت‌کنندگان زیر چهار سال است یا خیر.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *