مجله سیمدخت
0

با این خوردنی های خوشمزه 120 سال عمر کنید

با این خوردنی های خوشمزه 120 سال عمر کنید
بازدید 74

با پیشرفت تلاش‌ها و پیشنهادات پزشکی برای افزایش طول عمر انسان، بسیاری از افراد اقدام به جستجوی مواد غذایی یا مکمل‌ها می‌نمایند تا به این اهداف دست یابند. این تلاش‌ها در دنیای آنلاین نیز به شدت فعال است.

تحقیقات نشان می‌دهد که انتخاب نوع رژیم غذایی در تأثیر کاهش یا افزایش طول عمر افراد دخیل است. کارشناسان یک فهرست از میوه‌ها، سبزیجات، و نوشیدنی‌هایی که ممکن است طول عمر را افزایش دهند، ارائه کرده‌اند.

توجه به پروتئین مصرفی

دکتر آنانت وینجاموری، مدیر ارشد پزشکی شرکت مراقبت‌های بهداشتی که بر طول عمر تمرکز دارد، درباره ارتباط بین تغذیه و طول عمر نظراتی ارائه می‌دهد. او به اشتراک می‌گذارد که هرچند خوردن با هدف دستیابی به سلامت و خوردن برای طول عمر مشابه به نظر می‌رسد، اما تفاوت‌های کلیدی نیز وجود دارد و یکی از این تفاوت‌ها نحوه و میزان مصرف پروتئین است.

او تأکید دارد که پروتئین برای ساخت و نگهداری توده عضلانی ضروری است و در پیری سالم، حفظ توده عضلانی از اهمیت بسزایی برخوردار است. نظرات او با تحقیقات دن بوتنر، بنیانگذار بلو زون یا منطقه آبی همخوانی دارد. بر اساس مطالعات بوتنر در مناطق زندگی بلندمدت، که ساکنان آن عموماً تا ۱۰۰ سالگی زندگی می‌کنند، نوع پروتئین مصرفی نیز تأثیرگذار است. به عنوان مثال، مشخص شده است که مردم مناطق زندگی بلندمدت، از جمله لوما لیندا در کالیفرنیا، نیکویا در کاستاریکا، ساردینیا در ایتالیا، ایکاریا در یونان و اوکیناوا در ژاپن، پروتئین کمتری، به ویژه پروتئین حیوانی، مصرف می‌کنند.

گیاهخواری را انتخاب کنید

دیگر دیدگاه در این زمینه از سوی دیوید سینکلر، استاد دانشکده پزشکی هاروارد و محقق طول عمر، اظهار می‌دهد که بهترین راه برای دستیابی به عمر طولانی حذف کامل پروتئین حیوانی از رژیم غذایی است. وی معتقد است که رژیم‌های غذایی با مصرف پروتئین حیوانی بالا، ممکن است در کوتاه‌مدت به ظاهر و حالت روحی فرد کمک کنند، اما در درازمدت، نمی‌توانند به سلامت افراد کمک کنند.

تغذیه مناسب در سطح سلولی

در این سناریو، آقای آنانت وینجاموری نیز تأکید دارد که برای رعایت یک تغذیه سالم در طول عمر، لازم است تا تغذیه مناسب در سطح سلولی را رعایت کنیم و فرآیند‌های سلولی مورد نیاز برای بهبود را مشخص کنیم.

لوبیا و حبوبات

دن بوتنر و گروه همکارانش طی تحقیقی نشان دادند که لوبیا به عنوان سنگ‌بنای اصلی رژیم‌های غذایی طولانی عمر مردم نقش دارد. این اثرگذاری مختصر به لوبیا محدود نمی‌شود بلکه سایر حبوبات مانند سویا، عدس، و انواع حبوبات دیگر نیز شامل می‌شوند. در نهایت، ساکنان مناطق زندگی بلندمدت، به ویژه جزیره ایکاریا در یونان، غلات کامل، سیب‌زمینی، روغن‌زیتون و میوه‌ها و سبزیجات را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف می‌کنند.

پیاز قرمز

پیاز قرمز نیز به عنوان یکی از مؤلفه‌های اساسی در ارتقای طول عمر مطرح می‌شود. این نوع پیاز از ماده‌ای به نام کورستین پر از محتوای غنی است و طبق تحقیقات متعدد، به طریقی مؤثر، سلول‌های پیر را کاهش می دهد.

در این زمینه، دکتر آنانت وینجاموری بیان می‌کند: سلول‌های پیر، که به آن‌ها به نام سلول‌های زامبی هم اطلاق می‌شود، دیگر عملکرد مفیدی در بدن ندارند، اما سیستم ایمنی بدن هنوز این سلول‌ها را از بین نبرده است.

کاپاریس

گیاه کبر یا کاپاریس، یکی از مهمترین اجزای رژیم غذایی مدیترانه‌ای است که در بسیاری از مناطق جهان مورد توجه قرار دارد. این منبع غذایی به عنوان غنی‌ترین منبع کورستین شناخته می‌شود. معمولاً این ماده مغذی در شیشه‌های حاوی آب‌نمک عرضه می‌شود و هر شیشه ۱۷۲ میلی‌گرمی آن، حاوی میزان ۱۰۰ گرم کاپاریس است.

قارچ

قارچ‌ها از دیگر منابع مفید برای افزایش طول عمر محسوب می‌شوند. این مواد غذایی دارای فواید بسیاری برای حفظ سلامت و طولانی‌تر کردن دوران جوانی می‌باشند. قارچ‌ها در طب سنتی همواره به عنوان یک راهکار موثر شناخته شده‌اند. این مواد غذایی حاوی ترکیبات مختلفی هستند که به تقویت سلامت و عملکرد سلولی کمک می‌کنند. همچنین، سلامت و عملکرد بهتر سلول‌ها از جمله عوامل مؤثر در افزایش طول عمر محسوب می‌شود.

قارچ‌ها به عنوان یک منبع عالی ویتامین‌های گروه ب و د و نیز مواد معدنی از جمله فسفر، سلنیوم، مس و پتاسیم شناخته می‌شوند. این مواد غذایی همچنین رشد باکتری‌های سالم را در میکروبیوم روده تشویق کرده و سلامت کلی را بهبود می‌بخشند.

زردچوبه

یک ماده مغذی و مفید با اثر ضدالتهاب، زردچوبه می‌باشد. این گیاه حاوی ماده‌ای به نام کورکومین است که بر اساس تحقیقات متعدد، می‌تواند به کاهش التهاب‌های مزمن کمک کند. این کاهش التهابات به مواردی همچون سرطان، آلزایمر و آرتریت مرتبط است.

زغال‌اخته

زغال‌اخته آنتی‌اکسیدان‌های مفیدی دارد که به تقویت عملکرد مغز کمک می‌نماید. نسبت به ۴۰ نوع متداول سبزیجات و میوه دیگر، زغال‌اخته دارای بیشترین مقدار آنتی‌اکسیدان است. این ماده مغذی همچنین دارای میزان بالایی از فیبر حلال می‌باشد که به بهبود عملکرد روده و کاهش کلسترول کمک می‌کند و خطر بروز بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

قهوه

مصرف دو تا سه فنجان قهوه در روز نیز احتمالاً با طول عمر در ارتباط است. تحلیل داده‌های ۴۵۰ هزار نفر در یک دوره ۱۲.۵ ساله نشان داده است که احتمال مرگ در افراد مصرف‌کننده قهوه به تعویق می‌افتد نسبت به کسانی که قهوه نمی‌نوشند. همچنین افرادی که دو تا سه فنجان قهوه از هر نوع مصرف می‌کردند، کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی قرار داشتند.

چای سبز

مصرف چای سبز چند بار در روز نیز می‌تواند باعث به تعویق انداختن احتمال مرگ شود. پژوهشی انجام شده در ۲۰۲۲ در چین، ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور نشان داده است که چای سبز خطر مرگ ناشی از دلایل مختلف مرتبط با سلامتی – به جز سرطان – را کاهش می‌دهد.

انار

انار دارای غلظت بالایی از ترکیبی به نام اورولیتین آ (Urolithin A) است. این ترکیب به بهینه‌سازی عملکرد میتوکندری که برای تولید انرژی در سلول‌ها ضروری است، کمک می‌نماید. تحقیقات نشان داده‌اند که افراد مسنی که به مدت چهار ماه روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم یورولیتین آ دریافت می‌کردند، به بهبود چشمگیری در استحکام عضلانی دست یافته‌اند.

آجیل

به گفته ایندیپندنت، بر اساس تحقیقات دکتر بونتر، ساکنان مناطق آبی، انواع آجیل را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف می‌کنند. مثلاً ساکنان ایکاریا و ساردینیا اغلب بادام را در رژیم خود جای داده‌اند، در حالی که مردم نیکویا به مصرف پسته مشتاق ترند. همچنین، در لوما لیندا کالیفرنیا، افراد از تمامی انواع آجیل استفاده می کنند.

مشخص است که انواع آجیل نیز از جمله مواد غذایی مؤثر در ارتقاء طول عمر هستند. نتایج یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۳ که به مدت ۳۰ سال انجام شد و با مشارکت ۱۲۰ هزار نفر انجام شد، نشان داد که مصرف روزانه آجیل باعث افزایش تا ۲۰ درصدی در تعویق خطر مرگ می‌شود.

در یک رژیم غذایی سالم، اهمیت دارد که افراد مقدار کالری مصرفی خود را با میزان فعالیت‌های روزانه خود هماهنگ کنند. مصرف اضافی کالری نسبت به نیاز بدن منجر به افزایش وزن می‌شود؛ زیرا انرژی غیرضروری به صورت چربی ذخیره می‌شود. از سوی دیگر، مصرف کمتر از نیاز بدن نیز منجر به کاهش وزن می‌شود که ممکن است با مشکلاتی همراه باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *