مجله سیمدخت
0

جدال دو غول: مدال افتخار و کال آو دیوتی

جدال دو غول: مدال افتخار و کال آو دیوتی
بازدید 27

سری بازی “ندای وظیفه” از شرکت “اکتیویژن” یک پدیده تجاری است. از زمان آغاز فعالیت این سری در بیست سال گذشته، یعنی از ۲۹ اکتبر ۲۰۰۳، بیش از ۴۲۵ میلیون نسخه از این بازی در سراسر جهان به فروش رفته است و به عنوان محبوب‌ترین سری بازی تیراندازی اول شخص در تاریخ شناخته می‌شود. موفقیت بی‌پایان و پرطرفداری این سری در طول دهه گذشته، باعث شناخت اکتیویژن به عنوان یکی از پیشتازان صنعت بازی شده است، و هرچند با گذشت زمان، تعداد بازیکنانی که هنوز به این سری اعتیاد دارند، کاهش نیافته است.

مدال افتخار و کال آو دیوتی

این سری بازی که اکنون متعلق به مایکروسافت است، روابط نزدیکی با مجموعه “مدال افتخار” داشته است که در بسیاری از جوانب به عنوان رقیب نزدیک آن شناخته می‌شود. “مدال افتخار”، از سال ۱۹۹۹ و با تشویق استیون اسپیلبرگ – که پس از موفقیت فیلم “نجات سرباز رایان” به دنبال ایجاد یک بازی تیراندازی تاریخی بود – آغاز به کار کرد. این بازی‌ها، از جمله “مدال افتخار” و “مدال افتخار: زیرزمین”، تلاش کردند تا اکشن را با حداکثر تنش نشان دهند و درگیری‌های انسانی را، که بخش مهمی از تاریخی‌ترین درگیری‌های جهان بود، به تصویر بکشند.

جدال دو غول: مدال افتخار و کال آو دیوتی

Medal of Honor (1999)

استودیو “دریم‌ورکس اینتراکتیو”، بخش ویدیوگیم شرکت تولید فیلمی که توسط استیون اسپیلبرگ در سال ۱۹۹۴ پایه‌گذاری شده بود، مسئول توسعه دو بازی اشتهارداشت. این بازی‌ها برای پلی‌استیشن ۱ ساخته شدند و بازی “Medal of Honor: Allied Assault” واقعا موفقیت و توجه بیشتری را به این مجموعه دستاورد. الکترونیک آرتز، ناشر و صاحب این آی‌پی که در سال ۲۰۰۰ دریم‌ورکس اینتراکتیو را خریداری کرده بود، در سال ۲۰۱۵ از استعدادهای استودیو ۲۰۱۵ استفاده کرد.

در سال ۲۰۱۵، استودیویی که نسبتاً کوچک بود و شامل ۲۲ نفر در تولسا در ایالت اوکلاهاما بود، انتخاب شد. این شرکت که توسط تام کودریکا در سال ۱۹۹۷ تأسیس شده بود، در آن زمان به شدت جوان بود و تنها پروژه قابل توجه آن یک بسته‌ی الحاقی برای بازی “Sin” بود. اسپیلبرگ به دنبال ساخت یک بازی بازی‌های DOOM و Quake به استودیوی id Software مراجعه کرد، اما گفته شد که این استودیو قادر به پروژه‌ی دیگری نیست و به جای آن به استودیوی ۲۰۱۵ اشاره شد.

هرچند کودریکا به شدت استودیو ۲۰۱۵ را گسترش داد تا پروژه‌ی به درستی توسعه یابد، کارکنانی که در آن زمان در آنجا بودند، به مشکلاتی در فرآیند کار اشاره کرده‌اند. زید ریکه، طراح مراحل بازی “Allied Assault”، در سال ۲۰۱۳ در یک مصاحبه اظهار داشت:

من اولین کارمند شرکت ۲۰۱۵ بودم. رهبری قدرتمندی وجود نداشت و طراحان با هم خوب هماهنگ نبودند، اما با تمام این مسائل، ما موفق شدیم بازی “Allied Assault” را تولید کنیم. شش ماه اخیر فرآیند توسعه به جمع‌وجوری بازی منجر شد.

جدال دو غول: مدال افتخار و کال آو دیوتی

(۲۰۰۲) Medal of Honor: Allied Assault

بازی “Medal of Honor: Allied Assault” در ده ماه اول از عرضه‌اش یک میلیون نسخه فروخت که برای یک بازی غیر کنسولی، موفقیت بی‌نظیری بود. بنابراین، اعضای تیم کوچک کودریکا احساس می‌کردند که ممکن است در جایی دیگر بهتر عمل کنند. این نظر را ریکه هم تأیید می‌کند. در واقع، به نظر می‌رسد که اعضای استودیو با خود اظهار داشته‌اند که اگر توانستند در عرض شش ماه بازی مذکور را تولید کنند، بنابراین می‌توانند با یک فرآیند توسعه‌ی کامل‌تر چند ساله، یک اثر عالی‌تر را ارائه دهند.

یکی از داستان‌های مشهور این است که برخی از کارمندان ۲۰۱۵ مانند وینسنت زامپلا و جیسون وست، پس از موفقیت “Allied Assault” به دنبال راهی برای خروج از استودیو و تأسیس شرکت خود بودند.

در سال ۲۰۱۳، مکس چافکین از Vanity Fair گزارش داد:

“با وجود موفقیت “Allied Assault”، وینسنت زامپلا نخواست به کار در این شرکت ادامه دهد. طبق مدارک یک شکایت، زامپلا در حالی که هنوز در ۲۰۱۵ بوده، به طور مخفیانه برنامه‌ریزی تأسیس شرکت خود را آغاز کرده بود. در این دادخواست ذکر شده بود که او با افرادی از الکترونیک آرتز ملاقات کرده و یک استودیوی بازی جدید به نام “اینفینیتی وارد” را تأسیس می‌کند. علی‌رغم ادعاهای زامپلا و وست که توطئه‌ای وجود نداشته است، هیچکس از آینده اطلاعی نداشت.

در روزهای قبل از عرضه‌ی “Allied Assault”، تیم کودیرکا در مقابل او قیام کردند. کودیرکا هر روز به دفتر می‌آمد و می‌بیند که یک مشت نامه استعفا در اتاقش وجود دارد. باید توجه داشت که تا پایان ژانویه، ۲۰ نفر از ۲۷ توسعه‌دهنده‌ی شرکت، استعفای خود را امضا کردند.”

جدال دو غول: مدال افتخار و کال آو دیوتی

(۲۰۰۲) Medal of Honor: Allied Assault

کودیرکا به Vanity Fair اظهار داشت:

“من رئیسی سرسخت بودم، اما آن افراد من را خیلی خوب به دردسر انداختند.”

در پایان، شرکت Infinity Ward با الکترونیک آرتز توافق نکرد و به جای آن به اکتیویژن تحت رهبری بابی کوتیک ملحق شد. جاستین توماس، طراح بازی، در سال ۲۰۱۳ اظهار داشت:

“اکتیویژن پیشنهاد داد که ظرف چند ساعت پول را به حساب واریز کند و یک پروژه را برای بیش از یک سال تامین مالی کند. البته شرط حق خرید شرکت به قیمت حدود ۳ میلیون دلار وجود داشت و ما باید آن روز آن را امضا می‌کردیم. می‌توان گفت که آن‌ها بازگشت سرمایه‌ی بسیار خوبی داشتند.”

سری “Call of Duty” در سال ۲۰۰۳ اولین نتیجه‌ی این همکاری جدید بود و با بازی “Medal of Honor: Rising Sun” از الکترونیک آرتز همراه شد. از آن زمان، “Call of Duty” از نظر تجاری و انتقادی از رقبای خود بهتر بود. این شتاب مثبت در مسیر موفقیت، باعث شد اکتیویژن تصمیم بگیرد که استودیو Treyarch را که در سال ۲۰۰۱ خریداری کرده بود، درگیر با “Call of Duty” کند تا برنامه‌ی عرضه‌ی منظم خود را حفظ کند.

زامپلا و وست، رهبران “Call of Duty: Modern Warfare” در سال ۲۰۰۷ بودند که اکشن را از جنگ جهانی دوم به دوران مدرن برد و جذابیت تجاری این سری را به طور گسترده گسترش داد و آن را به قله‌های جدیدی از موفقیت رساند.

این بازی حدود ۱۶ میلیون نسخه فروخت. در همین حال، سری “Medal of Honor” همچنان در حال سقوط بود. ریبوت این سری در سال ۲۰۱۰ به عنوان تلاش آن برای همترازی با جاه طلبی‌های “Call of Duty” تلقی شد و موفق شد پنج میلیون نسخه به فروش برساند. با این حال، “Medal of Honor: Warfighter” در سال ۲۰۱۲ با استقبالی نه چندان خوب عرضه شد و تنها سه میلیون نسخه فروخت.

این امر الکترونیک آرتز را متقاعد کرد که این سری را به پایان برساند و در عوض به “Battlefield” از DICE روی آورد. گفتنی است که تا سال ۲۰۱۶، سری “Medal of Honor” بیش از ۳۹ میلیون نسخه فروخت که کمتر از یک دهم کل فروش “Call of Duty” است.

جدال دو غول: مدال افتخار و کال آو دیوتی

Call of Duty 4: Modern Warfare (2007)

درباره وینسنت زامپلا و جیسون وست، ارتباط آن‌ها با سری “Call of Duty” نیز طولانی‌مدت نبود. با وجود ایجاد این سری و درآمد میلیون‌ها یا به عبارتی میلیارد دلاری برای اکتیویژن، این زوج پس از یک کشمکش قانونی که مسائل مالی زیادی درگیر آن بود، خود را از شرکت اخراج کردند. در ادامه، “مدرن وارفر ۲” در سال ۲۰۰۹ در عرض ۲۴ ساعت پنج میلیون نسخه فروخت و در همان بازه‌ی زمانی ۳۱۰ میلیون دلار درآمد کسب کرد.

تنها چند ماه بعد، فروش ناخالص آن به بیش از یک میلیارد دلار رسید اما این آخرین سهم زامپلا و وست در سری بود. در مارس ۲۰۱۰، آن‌ها به زور از “اینفینیتی وارد” به دنبال یک کمپین توسط بابی کوتیک (رئیس وقت اکتیویژن) که در واقع بهانه‌ای برای اخراج این دو نفر بود، بیرون رانده شدند. مدیر آی‌تی کمپانی، توماس فنادی، در یک اظهار نظر ادعا کرد که توسط مدیر ارشد حقوقی سابق اکتیویژن، جورج رز، به او دستور داده شده بود تا مدارکی علیه جیسون و وینسنت پیدا کند.

در گزارش Vanity Fair آمده است:

وست و زامپلا می‌گویند که آن‌ها به دفتر مرکزی اکتیویژن در سانتا مونیکا در کالیفرنیا احضار شدند و به طور جداگانه توسط محافظان امنیتی گردن کلفتی که از هدفون استفاده می‌کردند به اتاق کنفرانس اسکورت شدند و در آنجا یک وکیل و رئیس منابع انسانی اکتیویژن با آن‌ها ملاقات کردند. به گفته‌ی وست و زامپلا، به آن‌ها گفته شد که نمی‌توانند به دفاتر خود بازگردند، نمی‌توانند با همکاران سابق خود صحبت کنند و ۳۶ میلیون دلار پاداشی که انتظار داشتند را دریافت نخواهند کرد.

وست و زامپلا برای فسخ نادرست قرار خود با اکتیویژن به دادگاه رفتند و تقریبا در همان زمان، استودیوی “ریسپاون اینترتینمنت” را با کمک الکترونیک آرتز تأسیس کردند. اکتیویژن اعلام کرد که این دو درست مانند زمانی که در ۲۰۱۵ بودند، تمام مدت قصد جدایی از “اینفینیتی وارد” را داشته‌اند. اکتیویژن در سال ۲۰۱۰ مدعی شد که وست و زامپلا مدیران کوته‌فکری هستند که انگیزه‌ی آن‌ها حسادت و طمع شخصی است.

جدال دو غول: مدال افتخار و کال آو دیوتی

Medal of Honor: Above and Beyond (2020)

با این حال، اکتیویژن با الکترونیک آرتز برای حل و فصل مسائل زامپلا و وست به توافق رسید. این شرکت همچنین چند روز پیش از رفتن به دادگاه برای محاکمه، یک نوع تسویه حساب به این زوج پیشنهاد داد. در حالی که مقدار دقیق این تسویه حساب ناشناخته مانده است، تخمین زده می‌شود که ده‌ها میلیون دلار باشد. وست و زامپلا این پیشنهاد را پذیرفتند و به یکی از ناخوشایندترین داستان‌ها در تاریخ بازی پایان دادند. در نهایت، نبرد بر سر کال آو دیوتی تقریباً هیچ هزینه‌ای برای کوتیک نداشت، زیرا دنباله‌های بعدی فروش فوق‌العاده‌ای را تجربه کردند.

در ادامه، شراکت موفق زوج ذکر شده نیز به پایان رسید. پس از انتشار “تایتان‌فال”، وست از ریسپاون جدا شد. داستان‌های مختلفی در مورد دلیل این اتفاق وجود دارد. وست می‌گوید که با او بد رفتاری نشده و در این میان منابعی می‌گویند که زامپلا احساس کرده که وست در حال خرابکاری در شرکت است. گفتنی است که در حالی که تیم ریسپاون در تلاش بوده تا “تایتان‌فال” را تمام کند، وست به ندرت به دفتر سر می‌زده است.

با شگفتی، زامپلا در سال ۲۰۲۰ از طریق “Medal of Honor: Above and Beyond”، که برای هدست‌های واقعیت مجازی طراحی شده بود، بعد از تقریباً یک دهه به این سری بازگشت. در حالی که خود زامپلا مستقیماً روی بازی کار نمی‌کرد، تیم اصلی توسعه شامل بسیاری از همان افرادی بود که در “Allied Assault” در سال ۲۰۰۰ به رهبری پیتر هیرشمن کار کرده بودند. در نهایت، هرچند دوباره دیدن پیوند نام زامپلا با این سری جالب است، اما “کال آو دیوتی” احتمالاً برندی است که گیمر‌ها نام او را با آن ارتباط می‌دهند.

منبعTimeExtension

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *